homogenizatory_do_mleka

Homogenizatory do mleka – produkcja w przemyśle mleczarskim

Proces homogenizacji polega na rozbijaniu cząsteczek w danym roztworze, mieszaniu i dzięki temu otrzymywaniu jednolitej substancji ze składników, które w naturalnych warunkach nie mieszają się ze sobą. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się tak zwane homogenizatory. Zależnie od mieszanych substancji, a także specyfiki produkcji, stosuje się różne rodzaje homogenizatorów: wirnikowe i ciśnieniowe wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, do mieszania farb oraz w przemyśle mleczarskim. Ich zadaniem jest rozbijanie dużych cząsteczek tłuszczu i dzięki temu uzyskiwanie jednolitej substancji. Ich działanie polega na przeciskaniu pod wysokim ciśnieniem danej substancji przez wąskie szczeliny. Z kolei ultradźwiękowe stosuje się przede wszystkim w biotechnologii.

Homogenizatory ciśnieniowe to między innymi homogenizatory do mleka. Ich głównym elementem jest pompa ciśnieniowa, która wytwarza odpowiednio wysokie ciśnienie – około 100-250 bar. W przemyśle mleczarskim stosuje się dwa rodzaje homogenizacji: częściową i pełną. Homogenizacja częściowa przeprowadzana jest zwykle w przypadku chęci zaoszczędzenia maszyn i energii. Mleko w takim przypadku rozdzielane jest na mleko odtłuszczone i śmietankę. Następnie śmietankę poddaje się homogenizacji i mieszaniu z oddzielonym wcześniej mlekiem odtłuszczonym. Z kolei w przypadku homogenizacji pełnej jeszcze przed rozpoczęciem procesu homogenizacji wykorzystywane w niej produkty są standaryzowane pod względem zawartości tłuszczu i suchej masy. Dopiero po przeprowadzeniu takiej standaryzacji homogenizatory do mleka zaczynają swoją pracę.

W przemyśle mleczarskim homogenizatory wykorzystywane są do produkcji mleka spożywczego, jogurtów, śmietany, deserów mlecznych, puddingów, a także sera typu feta. Jak więc widać, ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a dodatkowo wykracza także poza przemysł mleczarski. Ten drogi w produkcji i eksploatacji sprzęt jest odpowiedzialny za całą masę produktów oferowanych w sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *